Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy


Autor: Joanna Kowalska


Ojcowski Park narodowy zlokalizowany jest w województwie małopolskim, około 16 kilometrów od jego stolicy – Krakowa. To najmniejszy polski park narodowy, którego symbolem a zarazem znakiem rozpoznawczym jest nietoperz.


Ojcowski Park Narodowy to powód do dumy dla naszego kraju już od 1956 roku. Zlokalizowany jest w województwie małopolskim, około 16 kilometrów od jego stolicy – Krakowa. To najmniejszy polski park narodowy, którego symbolem a zarazem znakiem rozpoznawczym jest nietoperz. Do najbardziej charakterystycznych obiektów w tym miejscu na pewno należą: ruiny średniowiecznego zamku w Ojcowie, Zamek w Pieskowej Skale ( wybudowany w epoce późnego renesansu), kaplica ”na wodzie”, pustelnia błogosławionej Salomei w Grodzisku, Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. Władysława Szafera, Maczuga Herkulesa, Jaskinia Łokietka.
Ojcowski Park Narodowy słynie z licznych jaskiń. Ich powstawanie umożliwia wapienne podłoże oraz krasowe działanie wód, dlatego postanowiono w 1992 roku skatalogować wszystkie z nich. Według oficjalnych danych na terenie parku znajduje się ich około 400, nieoficjalnie jednak szacuje się, że ta liczba może być nawet dwukrotnie wyższa. Najsłynniejsze i jednocześnie najdłuższe z nich to Jaskinia Łokietka, Ciemna, Zbójecka, Okopy Wielka Dolina, Sąspowska, Krakowska, Biała czy też Koziarnia.
Park oficjalnie zamieszkuje 6000 gatunków zwierząt, jednak w pewnych kręgach mówi się, że może być ich nawet dużo ponad 10000. Właśnie tu spotkać można aż 17 gatunków nietoperzy – w całej Polsce funkcjonuje ich 25 gatunków. Florę Ojcowskiego Parku Narodowego tworzy 950 gatunków roślin naczyniowych, około 230 gatunków wszelkich mchów i wątrobowców, 1200 odmian grzybów i około 200 gatunków porostów.
Ciekawostka; obszar Ojcowskiego Parku Narodowego stanowi unikat w skali całego naszego kraju. Wszystko dlatego, że tysiące lat temu ten obszar stanowił morskie dno, a w okresie jury był tu płytki zbiornik, po którym utworzyło się sporo skał wapiennych. Duża ilość opadów wraz z wysoką temperaturą wspomogły utworzenie pięknej rzeźby krasowej, jaką podziwiamy po dziś dzień.
Maczuga Herkulesa i Brama Krakowska to imponującej wielkości ostańce o oryginalnym i ciekawym kształcie. Pierwszy z nich sięga wysokości 25 m, natomiast drugi 15 m. Brama Krakowska dawniej była częścią szlaku handlowego wyruszającego z Krakowa na Śląsk.


Joanna Kowalska

Ojcowski Park Narodowy – ojcowskipn.pl serwis poświęcony Ojcowskiemu Parkowi Narodowemu

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *