Brak planów na weekend? A może wypad do Berlina?

Brak planów na weekend? A może wypad do Berlina?


Autor: Ania Wilczak


Każdy lubi sobie od czasu do czasu poleniuchować. Przez cały dzień siedzieć w piżamie i zamawiać niezdrowe jedzenie w przerwie między jednym odcinkiem serialu a drugim. Nie ma w tym nic złego – trzeba odpocząć od trudów pracy czy uczelni.


Czasem wysiedzieć się w domu zwyczajnie nie da. Zabieramy swoją drugą połówkę, albo organizujemy grupę przyjaciół, wszystko jest gotowe i pojawia się to nieśmiertelne pytanie; “Ale gdzie właściwie jechać?”

A może Berlin?

Berlin położony jest we wschodnich Niemczech, nie dalej niż sto kilometrów od granicy. Jako, że jest to stolica tego kraju jest również bardzo dobrze skomunikowany. Bez większych problemów można dojechać tutaj samochodem – warto również pamiętać, że brak ograniczeń na niemieckich autostradach jest jedną z większych zalet. Możesz przetestować swój silnik tak, jak nie da się tego zrobić nigdzie indziej na świecie.

Osobom, które wolą skupić się na sobie w trakcie podróży na pewno bardziej przypadnie do gustu możliwość przyjechania tutaj koleją – wprost do samego centrum na dworzec Hauptbahnhof – lub samolotem na jedno z dwóch lotnisk.

Berlin dla turysty.

Jeśli pierwszy raz wybierasz się do tego miasta, to miejscem w które powinieneś się udać na początku jest jednak Brama Brandenburska. Jest to trochę oklepany punkt turystyczny, przy którym aż roi się od przedstawicieli różnych narodowości robiących sobie zdjęcia. jednak to jednak świetny punkt w którym można zacząć zwiedzanie starego miasta. Spacerując na wschód, w stronę Uniwersytetu Humboldta, naszym oczom ukaże się najbardziej reprezentatywna część Berlina.

Znajdują się tutaj butiki najbardziej znanych marek modowych. Firmy motoryzacyjne takie jak BMW czy Mercedes posiadają swoje brand store, w których można podziwiać najnowsze modele flagowych samochodów. Dookoła przechadzają się ludzie wszelkich narodowości, mówiących w każdym języku świata – naprawdę można się poczuć jak w centrum Europy.

A może trochę historii?

W trakcie Zimnej Wojny, Berlin był miastem podzielonym. Podzielony murem, który symbolizował rozpad kontynentu na dwie, wrogie sobie ideologie. Dlatego w trakcie pobytu w mieście warto odwiedzić Checkpoint Charlie – kiedyś punkt graniczny, przez który trzeba było przejść żeby dostać się z jednej strony miasta na drugą. Dzisiaj przebiega tędy jedna z najbardziej ruchliwych ulic Berlina. Historia została jednak upamiętniona instalacją artystyczną. Czymś na kształt rur, które ciągną się nad ulicami miasta w tym miejscu, w którym kiedyś stał mur. Jako przypomnienie, żeby już nigdy nie dopuścić do podziału narodu.

Nie zapominajmy jednak o jednej z najbardziej znanych miejsc w mieście – Wyspie Muzeów! Niedaleko gmachu głównego Uniwersytetu ulokowane są jedne z najbardziej znanych muzeów na świecie. Dwa z nich – Muzeum Pergamonu i Nowe Muzeum – są zdecydowanie jednymi z najbardziej wartych Twojej uwagi. Tu można na własne oczy zobaczyć jedne z największych na świecie Zbiorów Sztuki Antycznej, ze sławnym popiersiem Nefretete i gromadzące świadectwa kultury i sztuki hellenistycznej oraz rzymskiej.

Oczywiście, to tylko czubek góry lodowej. Jeśli chodzi o doznania kulturalno – naukowe, Berlin ma jeszcze bardzo dużo do zaoferowania. Nie ważne, czy jesteś zakochany w klasycznej filharmonii, czy chcesz dowiedzieć się co mają do zaoferowania kluby nocne z powstałą właśnie tutaj muzyką techno. Na pewno nie będziesz się nudzić w trakcie swojego weekendowego wyjazdu.


Chcesz dowiedzieć się w jaki sposób dojechać do Berlina najwygodniej? Dowiedz się na Testosteronowy.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *