Wakacje w Albanii. Gdzie się wybrać?

Wakacje w Albanii. Gdzie się wybrać?


Autor: Tomasz Nygat


Albania to niewielki kraj leżący na Bałkanach, który zachwyca różnorodnością, przepięknymi górami, dwoma morzami, ciekawymi miastami i licznymi zabytkami. Jeśli dodać do tego relatywnie niskie ceny, rozwijającą się infrastrukturę turystyczną oraz intrygującą kuchnię, to otrzymuje się przepis na idealny urlop.Wakacje w Albanii nad morzem

Znacząca większość turystów spędzająca wakacje w Albanii decyduje się na pobyt w jednym z nadmorskich kurortów. Bo to właśnie wybrzeże jest głównym wabikiem przyciągającym gości z zagranicy do tego bałkańskiego państwa. Dla rodzin z dziećmi doskonałym wyborem może być północ kraju, oferująca piaszczyste plaże i łagodnie opadające dno morskie. Popularnym kurortem jest znajdująca się przy granicy z Czarnogórą Velipoja czy duże, portowe miasto Durres. Ciekawą propozycją jest również Vlora, której położenie – na styku Adriatyku i Morza Jońskiego pozwala eksplorować również południową część wybrzeża. Bo to właśnie południe zwane jest Albańską Riwierą. Wysokie góry schodzące do morza, skaliste i kamieniste plaże, krystalicznie czysta woda i zapierające dech w piersi widoki. Do najpopularniejszych kurortów należy kameralne Dhermi, tętniąca życiem Saranda czy oferujący niesamowitą panoramę Korfu Ksamil.

Wakacje w Albanii w górach

Jednak Albania to nie tylko może, a przede wszystkim góry. Jest ona drugim po Szwajcarii najwyżej położonym krajem w Europie, co czyni ją swoistym rajem dla entuzjastów górskich wycieczek i bliskiego obcowania z dziką przyrodą. Najpopularniejszym, trekkingowym celem są Alpy Albańskie położone na północy kraju, przy granicy z Czarnogórą i Kosowem. Znajdujące się na ich terenie dwie wsie Thethi i Valbona, stanowią doskonałe bazy wypadowe do wycieczek w wyższe partie gór. Jednak górskie wakacje w Albanii można też połączyć z pobytem na wybrzeżu. Ze znajdującej się powyżej Albańskiej Riwiery przełęczy Llogara, przez którą przebiega główna szosa SH8, wychodzą szlaki m.in. na łatwo dostępny szczyt Athanaz. Oferuje on zapierającą dech w piersi panoramę wybrzeża, gór i greckich wysp na horyzoncie.

Wakacje w Albanii w miejskim stylu

I choć albańska przyroda oraz krajobrazy są zachwycające, to podczas pobytu w tym kraju warto też poświęcić nieco czasu na poznawanie znajdujących się tam miast. Najlepiej zacząć od niesamowicie kontrastowej stolicy, czyli Tirany. Wciąż nosi ona liczne ślady po komunizmie, m.in. pod postacią dwóch, ogromnych bunkrów, które od kilku lat udostępnione są zwiedzającym. Tirana to także imprezowe serce kraju. W dawnej dzielnicy rządowej Blloku znaleźć można najlepsze kluby w całej Albanii. Innymi, zasługującymi na uwagę miastami są wpisane na listę UNESCO Berat i Gjirokastra, słynące licznych zabytków i urzekających starówek. Osoby poszukujące nieco bardziej kameralnej atmosfery, powinny udać się do Korczy, gdzie produkowane jest najlepsze w Albanii piwo.


Albania

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *