Sielskie wakacje we francuskiej Nicei

Sielskie wakacje we francuskiej Nicei


Autor: Tomasz Nygat


Bez końca można by błądzić uliczkami Starego Miasta Nicei, zwiedzać muzea poświęcone wielkim artystom, napawać się zapachami płynącymi z targowisk na Cours Saleya i wpatrywać w lazur Morza Śródziemnego, mając nad sobą porosłe zielenią wzgórza. Nicea to synonim iście sielankowych wakacji w jednym z najbardziej urokliwych regionów Francji.


Ciągnąca się wzdłuż kamienistego Lazurowego Wybrzeża Promenada Anglików to obraz niemal pocztówkowy, dzięki któremu nie sposób pomylić Nicei z żadnym innym miastem we Francji. Przyciąga turystów jak magnes. Nie jest jednak jedynym powodem, dla którego stolica Lazurowego Wybrzeża należy do najchętniej odwiedzanych ośrodków w kraju. Ciekawe wydarzenia kulturalne na najwyższym poziomie, malownicze tereny i wartościowe zabytki sprawiają, że do Nicei chętnie zjeżdżają gwiazdy show-biznesu, miłośnicy kultury, amatorzy zwiedzania i pasjonaci natury.

Nicejskie zabytki

Między Placem Massena a Placem Garibaldiego rozciąga się to, co w Nicei ma największą wartość – zabytkowe Stare Miasto. Jego wąskie uliczki prowadzą do ciekawych zabytków sakralnych: katedry św. Reparaty i kościoła św. Jakuba Większego. Zanim się jednak do nich dotrze, przyjemnym zapachem skuszą na lampkę wina i nicejski przysmak przytulne kawiarenki. Później będzie można już podążyć w kierunku przestronnej i kolorowej Cours Saleya. Smak regionalnych produktów i feeria kwiatowych barw przyciągną na tamtejsze targi, ale tylko na chwilę. Do zwiedzenia zostaną bowiem jeszcze: przepiękna, barokowa Kaplica Miłosierdzia, Opera Nicejska i Żółty Dom Henriego Matisse’a. Poza tym czasu i sił musi wystarczyć na wspinaczkę na Wzgórze Zamkowe ze średniowiecznymi ruinami warowni i malowniczym parkiem. Ciekawym zabytkiem są także dwa cmentarze: żydowski i katolicki. Trudno też darować sobie spacer po urokliwej dzielnicy Cimiez, gdzie zachowały się starożytne zabytki i wille z okresu Belle Epoque. O początkach tego miejsca ciekawie informuje Muzeum Archeologiczne. Wizyta w Cimiez to także świetna okazja, aby przyjrzeć się bliżej twórczości związanego z miastem malarza, Henriego Matisse’a. Znajduje się tam poświęcone mu muzeum.

Naturalne bogactwo Nicei

Obraz Nicei dopełnia bogactwo naturalne. Zieleń otaczająca to miasto daje wytchnienie od zgiełku, zachęca do długich przechadzek i relaksu. Najlepiej spaceruje się w Parku Mont Boron, który przecina 11 kilometrów ścieżek. Na odpoczynek odpowiedni jest Parc Naturel Départemental d’Estienne d’Orves lub zaciszny Park Vigier, pięknie położony niedaleko nicejskiego portu. A jeśli podziwiać widok na Lazurowe Wybrzeże to tylko w Parku La Grande Corniche.


Nicea

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *