Wodospad Wilczki – perełka krajobrazowa w Kotlinie Kłodzkiej

Wodospad Wilczki – perełka krajobrazowa w Kotlinie Kłodzkiej

Autor: Diana Popowicz

Wodospad Wilczki jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej. Ta druga co do wielkości siklawa w Sudetach jest swoistą wizytówką Międzygórza i jego okolic. Imponuje wielkością i przepięknym otoczeniem. Jest obowiązkowym punktem wycieczek po Masywie Śnieżnika i Górach Bialskich.

Wodospad Wilczki znajduje się w przepięknym, rozległym lesie, będącym częścią Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Teren ten, zajmujący niemalże 3 ha znajduje się pod ochroną rezerwatową od 1958 r.  Otaczające wodospad ściany skalne oraz wysokie, stare buki, jodły i świerki tworzą niezwykle malowniczy i dziki krajobraz. Jest to niewątpliwie jeden z największych cudów natury w Sudetach. Cały rezerwat doskonale pokazuje potęgę przyrody oraz jej imponujący wpływ na ukształtowanie naszej planety.

Wodospad Wilczki, nazywany niegdyś Wodogrzmotami Żeromskiego do 1997 r. był największą siklawą Sudetów. Niestety znacznie ucierpiał on podczas powodzi tysiąclecia, która bardzo spustoszyła Dolny Śląsk. Aktualnie mierzy 22 metry, dalej plasując się w czołówce największych wodospadów Sudetów, ustępując miejsca jedynie Wodospadowi Kamieńczyka. Warto dodać, że na terenie Wodospadu Wilczki znajduje się niemalże 100 gatunków roślin, jest to więc doskonałe miejsce dla osób zainteresowanych światem przyrody a także nie lada gratka dla osób malujących, rysujących czy fotografujących piękno natury.

Trasa wiodąca do wodospadu jest bardzo przyjemna i łagodna, siklawa położona jest bowiem na doskonale oznaczonym, czerwonym Głównym Szlaku Sudeckim. Można dojść do niej bezpośrednio z parkingu zlokalizowanego przy drodze wjazdowej do Międzygórza, lub też wybrać nieco dłuższą , alternatywną drogę, rozpoczynając spacer deptakiem z centrum miasteczka. Bezpośrednio nad wodospadem znajduje się wiele udogodnień przygotowanych dla turystów, min. żeliwny mostek, z którego uchwycić można niesamowite ujęcia i kadry. Ponadto wyznaczone zostały liczne ścieżki i trasy wiodące do punktów oraz tarasów widokowych. Rezerwat można oglądać z każdej strony, wsłuchując się w szum a miejscami nawet huk spadającej w przepaść wody.

W pobliżu wodospadu znajduje się czerwony i zielony szlak, amatorzy dłuższych wędrówek mogą więc przedłużyć swą wycieczkę. Poprowadzą one na niewielki, choć dość stromy szczyt – Igliczna, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej a  także schronisko – Na Iglicznej.  Wodospad Wilczki jest prawdziwą perełką krajobrazową Kotliny Kłodzkiej, koniecznie więc trzeba ją odkryć!


Diana Popowicz – właściciel willi Diana, oferującej noclegi w Międzygórzu blisko Wodospadu Wilczki.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *