Jak się przygotować do wycieczki rowerowej za miasto?

Jak się przygotować do wycieczki rowerowej za miasto?

Autor: Ania Wilczak

Wycieczka rowerowa to doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Gdy za oknem robi się cieplej, warto wyjąć swojego jednośladowca z piwnicy i ruszyć w trasę.

 O czym należy pamiętać, przygotowując się do rowerowej wyprawy?
 
Krótkie trasy na początek
 
Jeśli mamy zamiar wybrać się na wycieczkę rowerową za miasto, warto na początek zaplanować kierunek trasy oraz dokładnie obliczyć jej długość. Najlepiej zacząć od krótkich przejażdżek, uwzględniając, ile czasu spędzamy zazwyczaj na rowerze. Jeżeli jeździmy nim do pracy i z powrotem i pokonujemy tę trasę w ciągu jednej godziny, to najpierw zaplanujmy 60 minutową wycieczkę, ewentualnie wydłużmy ją o 15 – 20 minut. W trakcie kolejnych wypraw możemy zwiększać długość trasy w taki sposób, aby jej przejechanie zajęło nam 15 – 20 minut więcej, niż dotychczas.
 
Zapasowa dętka i klucze
 
Nie powinniśmy wyruszać na wycieczkę rowerową bez zapasowej dętki, pompki i podstawowego zestawu kluczy. Przed wyjazdem należy wykonać krótki przegląd roweru – sprawdzić, czy wszystkie śruby są dokręcone, a hamulce sprawne. Pamiętajmy, aby zawsze jeździć z włączonym podstawowym oświetleniem.
 
Zgrana ekipa
 
Z kim jechać na wycieczkę rowerową? Najlepiej dobrać zespół według kryterium poziomu jazdy. Nawet dobry kolega, który jeździ znacznie wolniej od nas, nie będzie odpowiednim towarzyszem wyprawy. Gdy jedziemy z dziećmi, musimy dostosować naszą prędkość do ich możliwości.
 
Jak planować trasę?
 
Na początek warto dokładnie przejrzeć mapy i przewodniki. Następnie wyznaczmy trasę wycieczki wraz z przystankami. Naturalnymi miejscami postoju są zabytki oraz interesujące miejsca, położone w naszej okolicy. Dzięki krótkiemu odpoczynkowi łatwiej pokonamy dalsze kilometry, a postój będzie okazją, aby coś przekąsić. Pierwsze wycieczki najlepiej planować wokół swojej miejscowości. Wówczas możemy szybciej wrócić do domu, gdy zabraknie nam sił.
 
Spakuj plecak
 
Co powinniśmy zabrać ze sobą oprócz dętki, pompki i kluczy? Przydatne mogą okazać się np.: peleryna przeciwdeszczowa, cieplejsza bluza i spodnie z długimi nogawkami. Oczywiście na wycieczkę rowerową jeździmy w stroju kolarskim: spodenkach z wkładką antybakteryjną, koszulce, która nie zatrzymuje potu, rękawiczkach i kasku. Co jemy? Najlepsze są bułki, banany oraz czekoladowe batony. Pamiętajmy również, aby podczas wyprawy regularnie nawadniać organizm.

Brakuje ci środków na zakup wymarzonego roweru? Chwilówka na 60 dni może być rozwiązaniem. 

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *